blog pro Vás

zdravé i nemocné kteří přišli o blízkého člověka

Schizofrenií život nekončí. Nemoci nám pomáhají k uvědomění si sebe sama.

Schizofrenie

Svět je jako hurikán, zní v jednom mém zhudebněném textu. Tato prvotně daleko delší báseň vznikla v mém obtížném období. Musela jsem se smířit se smrtí mého manžela. Není to jednoduché, ke smíření je třeba spousta času. Hodiny však bijí pomalu a někdy si myslíte, že se zastavily. Tato událost je obtížná pro zdravého člověka. O to těžší je to pro člověka trpícího nejtěžší duševní chorobou. Ano, je to skutečně schizofrenie.


Řada lidí si myslí, že život schizofrenií končí. Není tomu tak, pokud překonáte ataku, která u mě proběhla již dvakrát a trvala po dobu asi tří měsíců. A díky vhodným medikamentům a dobré péči lékařů a sester, se stav blouznění minimalizuje, ba dokonce se na čas zastaví. Zaleží však na typu nemoci. Jsou však i případy, většinou u lidí, kteří se začali léčit pozdě, kdy je bludy doprovází až do konce života. Je důležité tuto nemoc pochopit. Když si však myslíte, že všechno je hra a vy jste součástí nějakého výzkumu, je téměř nemožné tuto nemoc přijmout.

Zásadní je správná léčba, bez medikamentů to nejde. Nedostatek serotoninu musíme do těla nějak dodat. Ať pomocí prášků nebo injekčně. Komplikace může působit různorodost potřeb každého pacienta. Je mnoho druhů antipsychotik a na každého působí dobře jiné, a to se týče i koncentrace účinné látky. Léčba je tedy obtížná alchymie. Doprovází nás velká únava, vyčerpání a pocity neklidu, duševní pnutí a podobně. Je důležité se těmto pocitům nepoddávat. Mně pomáhá vana plná horké vody, v jakoukouli denní hodinu. Rady typu "tak uklízej" opravdu nefungují.

Petra